
Op 18 november is de Duurzaamheidsladder voor Zakelijke Evenementen (DLZE) tijdens de IBTM World in Barcelona officieel gelanceerd. Dit groeimodel is ontwikkeld door Green Events in samenwerking met branchevereniging IDEA (Independent Dutch Event Association), The Groundbreakers (brand experience agency) en met financiële support van BEFuture. De Duurzaamheidsladder Zakelijke Evenementen (DLZE) is ontwikkeld voor de Nederlandse zakelijke evenementenbranche en biedt organisatoren, opdrachtgevers, locaties, partners en leveranciers een gezamenlijk kader om de hele keten te verduurzamen. Het model bouwt voort op de Duurzaamheidsladder Evenementen (DLE), die in 2024 is gelanceerd voor publieksevenementen. In het model zijn 13 thema’s rond ESG (Ecologie, Sociaal en Governance) uitgewerkt.
Waarom een Duurzaamheidsladder Zakelijke Evenementen?
De Duurzaamheidsladder Zakelijke Evenementen is ontwikkeld om samenwerking te bevorderen en de sector een helder, praktisch en gedeeld groeipad te bieden richting meer duurzaamheid. Ze beantwoordt daarmee de behoefte aan harmonisatie, houvast en een gedragen model binnen de sector die tot nu toe geen gemeenschappelijk kader had. De ladder biedt daarvoor:
- Een groeimodel met vijf treden waarin organisaties zelf hun ambitieniveau en tempo kunnen bepalen
- Concrete criteria en handvatten voor 13 thema’s, zoals energie, materialen, mobiliteit, diversiteit & inclusie, organisatiecultuur.
- Breed gedragen samenwerking: de DLZE is tot stand gekomen met bijdrage en feedback vanuit diverse professionals van LUSTR, Pino, Hutten Food & Design, Obsession
- Evenementenbureau, Boozed, ATPI Events, S.V.P. Sfeerbeheer, Rabobank, Lars Sorensen, Niquell, Inspyrium en The Food Line-up uit de zakelijke evenementensector.
De ladder is gratis beschikbaar, waardoor het laagdrempelig en aan de slag gaan met verduurzaming toegankelijk is voor de gehele sector.
De Duurzaamheidsladder Zakelijke Evenementen (DLZE) is een integraal groeimodel voor opdrachtgevers, bureau’s, locaties en leveranciers om een evenement duurzamer en socialer te organiseren, maar het is geen certificering.
Het initiatief voor de Duurzaamheidsladder voor evenementen en zakelijke evenementen is genomen door Green Events en samen met een aantal partners ontwikkeld. De uitgangspunten zijn geformuleerd op basis van meer dan vijftig bronnen en de input van ruim 25 experts en (potentiële) gebruikers uit de evenementensector.
Met de DLZE kun je bijvoorbeeld zien welke data je moet verzamelen om een een impactmeting te doen. Hierbij valt te denken aan de hoeveelheid gebruikte materialen of de hoeveelheid fossiele brandstoffen.
De duurzaamheidsladder is ook geen regelgeving. Het is bedoeld om het werken aan verduurzaming makkelijker te maken. Met het model kun je wel bepalen hoever je bent als het gaat om één of meer ESG thema’s (milieu, maatschappij en bestuur). is geen milieu impact tool, hiervoor is een Co2e calculatietool nodig zoals bijvoorbeeld MyImpactTool. Wel kun je de DLZE op verschillende manieren inzetten. Bijvoorbeeld om doelstellingen te formuleren, concrete acties te zien en om je ESG-prestaties te meten.
IDEA heeft in samenwerking met Green Events en The Groundbreakers de DLZE ontwikkeld met financiële ondersteuning van het Europese Be-Future programma 2025.IDEA zal zich als mede initiatiefnemer, mogelijk met partnerorganisaties in het zakelijke domein, blijvend inzetten voor het beheren en waar nodig updaten van de DLZE.














