|
Vorige week berichtten we u over de lancering van Congrescommercial.nl een initiatief van Daan van Bergen, creatief video-ondernemer. We zochten Daan op om eens nader met hem kennis te maken en het verhaal achter zijn idee te horen.
Onder de indruk van zijn visie en expertise strikten we Daan gelijk om van tijd tot tijd zijn kennis met u te gaan delen als columnist van CongresWereld. Binnenkort kunt u zijn bijdragen gaan verwachten, maar nu alvast stellen wij u aan hem voor.
Even voorstellen: Daan van Bergen!
Daan van Bergen heeft een achtergrond als trainer en consultant. Lange tijd was hij actief in de callcenter-branche, waar hij zich richtte op service en communicatie. Deels in loondienst en al deels zelfstandig kriebelde altijd de behoefte om iets meer te doen met zijn expertise. Eind 2008 maakte hij een definitieve overstap naar het ondernemerschap en startte hij VideoLogic.
Daan, help me even: Trainer-consultant en dan een videobedrijf beginnen?
Van Bergen: "Mijn idee om het bedrijf te starten komt voort uit een passie die ik al op jonge leeftijd voor alles wat met video te maken had ontwikkeld heb. Ik zie video als een samenspel van techniek, creativiteit, communicatie en commercieel denken. Al deze dingen komen bij elkaar in video, alhoewel daar vaak niet zo bewust over nagedacht wordt. Met grote passie is nieuwe videoconcepten te bedenken en in de markt te zetten. Maar wel met deze missie: Video moet resultaat opleveren!
Was er een specifieke aanleiding voor het moment van starten?
Eigenlijk niet. Doordat ik altijd met video bezig geweest ben en al deels voor mezelf werkte, ging het eigenlijk heel geleidelijk. Op een gegeven moment voelde het goed en heb ik de stap definitief gezet.
Wat doet Videologic?
Sinds ruim één jaar draait VideoLogic officieel, maar zoals gezegd was ik daarvoor al deels actief met dit soort werk. Ik maak ‘effectieve videoproducties met resultaat'. Wat ik daarmee bedoel is dat ik de klant help om vanuit een marketing gedachte na te denken over wat de kijker wil zien en opdrachtgever precies wil uitdragen. Gaat het bijvoorbeeld om informeren, mensen stimuleren of motiveren om in beweging te komen voor iets. Techniek is voor mij daarbij ondersteunend aan de boodschap.
Kan je wat voorbeelden geven van wat je doet?
Jazeker, ik heb bijvoorbeeld vanuit mijn oude werkveld contactcentertv.nl opgezet, een kanaal gericht op callcenterbranche waar we met behulp van video de branche informeren over voor hen relevante onderwerpen.
Een ander mooi voorbeeld is de videohandleiding die we gemaakt hebben voor een software pakket voor gemeenten. Het pakket moest gebiedsbeheerders en ambtenaren in staat stellen om effectief met elkaar te communiceren over vervuiling in de wijk. Maar ja, hoe maak je iemand nu wegwijs in een softwarepakket. Door de dikke papieren handleiding te vervangen door een korte instructievideo kon men veel sneller aan de slag. Uiteindelijk diende de video naast het sneller inwerken van medewerkers ook nog een tweede doel. Door deze ook als verkoopdemo in te zetten, werd het makkelijker om potentiële klanten te informeren en overtuigen.
Voor mij is de uitdaging om enerzijds met de klant het doel te bepalen en anderzijds te helpen bij het optimaliseren van de boodschap zelf.
En dan kom je met Congrescommercial.nl. Waarom ben je dit gestart?
Ik was regelmatig te vinden op congressen. Wat mij opvalt is de eenheidsworst - sorry organisatoren - waarbij veel, vaak saaie powerpoint gebruikt wordt en bij gebruik van video is dit vaak ook erg standaard. Ik geloof echt dat daar meer mee kan, juist bij congressen kan je je boodschap effectief ondersteunen met video, als je het goed aanpakt.
Het mooie van een mijn idee, een commercial tussen twee sprekers in, is dat je bij congressen een heel gerichte doelgroep voor je hebt, die klaar om je boodschap te ontvangen (de kijker kan bij wijze van spreken niet wegzappen).
Zeg je dan eigenlijk dat je een congres maar vol moet gooien met reclameboodschappen?
Nee, integendeel. Redenerend vanuit wat ik eerder aangegeven heb, staat het doel voorop. Je moet dus eerst kijken wat je wil bereiken en wat passend is in je congres en voor je doelgroep. Een goede balans is essentieel.
Maar het momentum tussen twee sprekers in is wel perfect. Denk maar eens aan de mogelijkheden: de commercial kan ook een 30-seconden introductie zijn van de spreker en zijn bedrijf. Hiermee kan een spreker zelf vervolgens direct tot de kern van zijn verhaal komen, zonder de eerste 5 minuten van zijn spreektijd te vullen met praten over zichzelf.
Maar het kan ook een prima mogelijkheid zijn om een ondersteunend filmpje in te zetten over het onderwerp of een bedrijf/sponsor die een link daarmee heeft.
En geloof me, sponsoren zullen ook blij zijn met de kans om zich - anders dan het logo in het programmaboekje - met inhoudelijke toegevoegde waarde te presenteren.
We snappen het: ‘geniet, maar met mate' of zoiets. Het moet vooral zijn doel niet voorbijschieten. Maar daar denk jij dus over mee. Wat maakt een congrescommercial dan goed?
Voor mij staan een paar dingen voorop. Om te beginnen is dat het ondersteunende karakter. Het mag nooit gaan om de video op zich, maar om de boodschap die uitgedragen moet worden. Uiteraard staat hier het algemene belang van het congres bovenaan.
Daarnaast is het belangrijk om in heel korte tijd tot de kern van de boodschap te komen. In algemene zin zou je kunnen zeggen ‘er moet over gepraat worden' in de volgende pauze. Volgens mij vindt de congresdeelnemer het zelfs aangenamer om in 30 seconden de commerciële boodschap gepresenteerd te krijgen via beeld, dan via een praatje dat standaard al veel langer duurt. Een organisator kan dus extra tijd winnen voor de inhoud. En daar komt ook nog bij, dat je vaak in 30 seconden beeld meer kan zeggen dan in vijf minuten tekst.
Verder vind ik het zelf nog een mooie kans dat je op een congres heel gericht kan ‘schieten'. De doelgroep zo klein en specifiek dat je een heel gedetailleerde boodschap kan overbrengen. Dit in tegenstelling tot het ‘hagel schieten' bij meer algemene tv/bioscoopcommercials.
Je gaat vanaf deze maand ook columns schrijven op CongresWereld. Wat mogen we van je verwachten?
Het centrale thema zal zijn het ‘effect van video' . Van daaruit zal ik vrij breed ingaan op de mogelijkheden en onmogelijkheden van video en het effect van de communicatie via video. Soms vanuit meer algemene insteek (ik laat het dan aan de lezer om zelf de vertaalslag te maken), andere keren zoomen we heel specifiek in op congressen en andere bijeenkomsten.
Dank voor het gesprek Daan, we kijken uit naar je eerste bijdrage!
Wil je het bericht over de lancering van congrescommercial.nl nog eens nalezen, klik dan hier
|