|
Nederland 9e, Amsterdam 8e, plus NL-steden top-10
Op de jaarlijkse ranglijst Internationale Congresdestinaties van de International Congress and Convention Association (ICCA) staat Nederland op de negende plaats. Met 291 internationale meetings in 2011 betekent dit een stijging van 33% ten opzichte van 2010, toen Nederland de dertiende plaats innam.
Volgens ICCA-CEO Martin Sirk "verkeert de internationale associatie meeting markt nog altijd in goede gezondheid, zeker als je het vergelijkt met de gehele meeting sector. We constateren een continue jaarlijkse groei van het aantal internationale associatie congressen ook tijdens de afgelopen economisch onzeker jaren. Daarnaast horen we ook geluiden over de toegenomen uitdagingen in het verwerven van sponsorgelden bij een aantal organisatoren."
Weinig verandering aan de top
Ook 2011 laat een ongewijzigde top-3 zien, met respectievelijk de VS, Duitsland en Spanje. Nederland en Oostenrijk zijn de nieuwkomers in de top-10, ten koste van Zwitserland en Japan (dat veel te leiden heeft van annuleringen als gevolg van de aardbeving en tsunami).

Bron: ICCA
Europese ranglijst eigenlijk relevanter
Eric Bakermans, Manager Meetings & Congressen van het Nederlands Bureau voor Toerisme & Congressen (NBTC): "Het is mooi om te zien dat Nederland, ondanks de groeiende concurrentie, weer terug is in de top 10. Dit laat zien dat onze inzet op de internationale congresmarkt werkt. Zeker als je kijkt naar onze directe concurrenten in Europa."
Bakermans kijkt zelf sterk naar de Europese ranglijst, waar Nederland een zesde positie op inneemt. "De VS kunnen we nooit inhalen, omdat daar sprake is van een heel andere markt. Dat geldt eigenlijk ook voor Brazilië en China. Voor ons is het veel interessanter en relevanter om te kijken hoe we presteren ten opzichte van landen waar we echt mee kunnen concurreren, oftewel de Europese landen. En dan durven we wel omhoog te kijken om in de komende jaren te proberen de kloof met de Europese landen net boven ons te dichten."
Verdere navraag leert dat de stijging van het aantal congressen meerdere redenen heeft. Bakermans hierover: "Enerzijds zien we een actievere en professionelere aanpak bij het binnenhalen van de congressen door Nederlandse steden. Daarnaast is men zich ook veel bewuster van de economische impact voor een stad van internationale congressen. Anderzijds is de stijging ook deels te danken is aan het 'betere huiswerk' dat de stedelijke en regionale congresbureaus gedaan hebben bij het aanleveren van data.
Steden ranglijst 2011
Naast de landenstatistieken worden ook de congressen per stad bijgehouden. Amsterdam doet het al sinds jaar en dag goed en bevindt zich in de hoogste regionen van de steden-ranglijst. Over 2011 vinden we onze belangrijkste stad voor internationale congressen terug op plaats 8 (9e in 2010). Wenen voert opnieuw de ranglijst aan, daarachter hebben Barcelona en Parijs stuivertje gewisseld, waardoor de lichtstad over 2011 op de 2e plaats beland is.
Er zijn nog meer Nederlandse steden die goed aan de weg timmeren met het binnenhalen van internationale congressen. Rotterdam en Den Haag vinden we als nummer twee en drie in Nederland terug op de 68e en 69e plaats in de internationale ranglijst (vorig jaar nog gedeeld 86e). ICCA rekende de lijst door met de eerste 350 steden van de wereld. Daaruit kunnen we de volgende Nederlandse top-10 destilleren:
| Positie |
Destinatie |
Aantal congressen |
| 8. |
Amsterdam |
114 |
|
68.
|
Rotterdam |
30 |
| 69. |
Den Haag |
29 |
| 132. |
Maastricht |
16 |
| 150. |
Delft |
14 |
| 172. |
Groningen |
12 |
| |
Utrecht |
12 |
|
197.
|
Eindhoven |
10 |
| 234. |
Leiden |
8 |
| |
Noordwijk |
8 |
Focus op topsectoren
Voor de toekomst ligt de focus van het NBTC op congressen die één of meerdere raakvlakken hebben met de door de overheid benoemde topsectoren zoals water, lifesciences, logistiek en agrofood. Onderwerpen waar Nederland een naam heeft hoog te houden en waarin bedrijfsleven, wetenschap en overheid gezamenlijk willen investeren. "Congressen in Nederland op deze vakgebieden dragen ook bij aan de internationale marketing van Nederland. In 2011 waren de internationale congressen in ons land goed voor een economische waarde van zo'n 175 miljoen euro", aldus Bakermans.
Meteen rijst dan de vraag of de afgelopen jaar sterk gekorte budgetten de werving van toekomstige congressen in de weg zitten. Eric Bakermans: "Natuurlijk is het zo dat voor de congressen die nu plaatsvinden vaak al jaren geleden 'het zaadje' geplant is. Maar dat wil niet zeggen dat we nu geen nieuwe zaadjes kunnen planten. Met de gewijzigde strategie en bijvoorbeeld de inzet van de Holland Congres Alliantie kunnen we toch actief de congresmarkt bewerken en de effecten van lagere promotiebudgetten compenseren."
©Redactie CongresWereld
| ICCA criteria |
| Voorwaarden voor opname in de ICCA-ranglijst zijn dat het congres minstens 50 deelnemers telt, georganiseerd wordt op regelmatige basis en rouleert tussen minimaal drie landen. In totaal voldeden meer dan 10.000 bijeenkomsten uit 2011 aan de criteria voor de ranglijst, een stijging van ruim 800 bijeenkomsten ten opzichte van 2010. Deze sterke groei is deels het gevolg van een sterke associatie congresmarkt ondanks de effecten van de crisis, maar ook van verbeterde aanlevering van data door de ICCA-leden. |
|